Το Πρόγραμμα Των Αγώνων Αυτοκινήτου Του 2020

Η Επιτροπή Αγώνων (ΕΠ.Α.) της ΟΜΑΕ ανακοινώνει το Πρόγραμμα Αγώνων Αυτοκινήτου του 2020:

56ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΡΑΛΛΥ  – 04-05 Απριλίου (ΑΟΛΑΠ)
2. ΡΑΛΛΥ ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ  – 23-24 Μαΐου (ΑΛΑΛ)
3. ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ – 13-14 Ιουνίου (ΟΜΑΕ)
4. ΡΑΛΛΥ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ – 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΣΜΑ)
5. ΡΑΛΛΥ START LINE – 17-18 Οκτωβρίου (START LINE)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ – 30-31 Μαΐου (ΛΑΒ)
2. ΑΧΑΙΟΣ – 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)
3. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ – 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)
4. ΔΕΘ – 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΟΘ)
5. ΚΡΗΤΗΣ – 24-25 Οκτωβρίου (ΑΟΚ)
6. ΠΑΛΑΔΙΟ – 28-29 Νοεμβρίου (START LINE)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΚΟΡΙΝΘΟΥ – 21-22 Μαρτίου (ΑΛΑ Κορινθίας)
2. ΗΛΕΙΑΣ – 06-07 Ιουνίου (ΑΣΜΑ Ηλείας)
3. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – 05-06 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ Καλαμάτας)
4. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – 10-11 Οκτωβρίου (ΑΟΛΑΠ)
5. ΒΟΙΩΤΙΑΣ – ΣΚΟΥΡΤΑ – 07-08 Νοεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ – 11-12 Απριλίου (ΑΟΘ)
2. ΑΛΜΥΡΟΥ – 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)
3. ΦΙΛΙΠΠΟΣ – 20-21 Ιουνίου (ΛΑ Βέροιας)
4. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ – 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)
5. ΔΕΘ – 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΟΘ)

ΡΑΛΛΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΑΙΓΙΟΥ – 07-08 Μαρτίου (ΑΛΜΑ Αιγίου)
2. ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ – 28-29 Μαρτίου (ΑΣΣΟΑΑ)
3. ΑΛΜΥΡΟΣ – 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)
4. ΑΧΑΙΟΣ – 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)
5. ΑΛΑ – 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΒΑΝΤΕΣ – 25-26 Απριλίου (ΑΛΑ Χανίων)
2. ΑΝΑΒΑΣΗ ΒΡΑΧΑΣΙΟΥ – 23-24 Μαΐου (ΑΟΚ)
3. ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΜΑΛΑΞΑ – 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ Χανίων)
4. ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ – 24-25 Οκτωβρίου (ΑΟΚ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι οκτώ (8) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΡΙΤΣΩΝΑ – 11-12 Απριλίου (ΑΣΜΑ)
2. ΚΥΜΗ “ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ” – 16-17 Μαΐου (START LINE)
3. ΔΙΟΝΥΣΟΣ – 20-21 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)
4. ΟΜΑΛΟΣ – 04-05 Ιουλίου (ΑΛΑ Χανίων)
5. ΠΟΡΤΑΡΙΑ – 05-06 Σεπτεμβρίου (ΛΑΒ)
6. ΠΙΤΙΤΣΑ – 10-11 Οκτωβρίου (ΑΟΠ)
7. ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ – 31-01 Νοεμβρίου (ΑΣΣΟΑΑ)
8. ΑΛΑΛ *(Θ.Α) – 14-15 Νοεμβρίου (ΑΛΑΛ)

*(Θ.Α)= Θα ανακοινωθεί ο τόπος εντός του Ιανουαρίου 2020

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ – 04-05 Απριλίου (ΣΜΑ Βελβεντού)
2. ΚΟΡΥΛΟΒΟΣ – 02-03 Μαΐου (ΟΦΑ Δράμας)
3. ΝΙΓΡΙΤΑ – 23-24 Μαΐου (ΛΑΜΣ)
4. ΛΙΒΑΔΙ – 13-14 Ιουνίου (ΑΟΘ)
5. ΒΛΑΣΤΗ – 03-04 Οκτωβρίου (ΑΛ Πτολεμαίδος)
6. ΕΛΑΣΣΟΝΑ – 07-08 Νοεμβρίου (ΛΑΜΚΕ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΖΑΚΥΝΘΟΣ – 02-03 Μαΐου (ΑΛΕΖ)
2. ΤΣΑΚΩΝΑ – 30-31 Μαΐου (ΑΛΑ Καλαμάτας)
3. ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ – 18-19 Ιουλίου (START LINE)
4. ΚΑΡΥΣΤΟΣ – 03-04 Οκτωβρίου (ΑΡΤΕΜΙΣ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ TAXYTHTAΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΜΕΓΑΡΑ – 14-15 Μαρτίου (ΕΛΛΑΔΑ)
2. ΜΕΓΑΡΑ – 25-26 Απριλίου (ΕΛΛΑΔΑ)
3. ΣΕΡΡΕΣ – 06-07 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)
4. ΜΕΓΑΡΑ – 26-27 Σεπτεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)
5. ΜΕΓΑΡΑ – 24-25 Οκτωβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

Αγώνας Ταχύτητας Μέγαρα – 14-15 Μαρτίου (2 αγώνες)
Ραλλυ Σπρίντ Άγιος Μερκούριος – 28-29 Μαρτίου (2 αγώνες)
Ανάβαση Ριτσώνας – 11-12 Απριλίου (2 αγώνες)
Ανάβαση Κύμης – 16-17 Μαΐου (2 αγώνες)
Αγώνας Ταχύτητας Σέρρες – 06-07 Ιουνίου (2 αγώνες)
Ανάβαση Πορταριάς – 05-06 Σεπτεμβρίου (2 αγώνες)

RALLY CUP ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΑΛΜΥΡΟΥ – 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)
2. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ – 30-31 Μαΐου (ΛΑΒ)
3. ΑΧΑΙΟΣ – 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)
4. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ – 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)
5. ΠΑΛΑΔΙΟ – 28-29 Νοεμβρίου (START LINE)

HELLENIC TIME TRIAL CHALLENGE – HTTC

Για την απονομή των τίτλων του HTTC, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

1. ΜΕΓΑΡΑ – 14–15 Μαρτίου (ΕΛΛΑΔΑ)
2. ΜΕΓΑΡΑ – 25–26 Απριλίου (ΕΛΛΑΔΑ)
3. ΣΕΡΡΕΣ – 06-07 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)
4. ΜΕΓΑΡΑ – 26–27 Σεπτεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)
5. ΜΕΓΑΡΑ – 24–25 Οκτωβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ – ΚΥΠΕΛΛΟ – ΕΠΑΘΛΑ DIRT GAMES

Για την απονομή των τίτλων των DIRT GAMES, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

1ος ΑΓΩΝΑΣ – 28-29 Μαρτίου
2ος ΑΓΩΝΑΣ – 23-24 Μαΐου
3ος ΑΓΩΝΑΣ – 10-11 Οκτωβρίου
4ος ΑΓΩΝΑΣ – 31-01 Νοεμβρίου
5ος ΑΓΩΝΑΣ – 28-29 Νοεμβρίου

Σημείωση:

Οι ημερομηνίες αγώνων που θα προσμετρούν στα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα Ιστορικών αυτοκινήτων θα ανακοινωθούν εντός των επομένων ημερών.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΓΩΝΩΝ 2020
DRAG RACING – DRIFT – ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΕΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRAG RACING

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΑΓΡΙΝΙΟ – 07-08 Μαρτίου (ΑΣΗ)
2. ΤΥΜΠΑΚΙ – 11-12 Απριλίου (ΑΣΗ)
3. ΣΕΡΡΕΣ – 09-10 Μαΐου (ΛΕΝΟΕ)
4. ΑΓΡΙΝΙΟ – 13-14 Ιουνίου (ΑΣΗ)
5. ΣΕΡΡΕΣ – 12-13 Σεπτεμβρίου (ΛΕΝΟΕ)
6. ΑΓΡΙΝΙΟ – 24-25 Οκτωβρίου (ΑΣΗ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRIFT

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΠΕΙΡΑΙΑΣ – 04-05 Απριλίου (ΑΣΗ)
2. ΝΕΟ ΡΥΣΙΟ – 09-10 Μαΐου (ΑΣΠΙΣ)
3. ΛΟΥΤΡΑΚΙ – 06-07 Ιουνίου (START LINE)
4. ΚΑΤΑΚΟΛΟ – 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΣΜΑ Ηλείας)
5. ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ – 10-11 Οκτωβρίου (ΑΣΗ)
6. ΜΕΓΑΡΑ – 14-15 Νοεμβρίου (START LINE)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΕΠΑΘΛΟ DRIFT & GP

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΣΕΡΡΕΣ – 04-05 Απριλίου (ΛΑΜΣ)
2. ΣΕΡΡΕΣ – 30-31 Μαΐου (ΛΑΜΣ)
3. ΣΕΡΡΕΣ – 04-05 Ιουλίου (ΛΑΜΣ)
4. ΣΕΡΡΕΣ – 26-27 Σεπτεμβρίου (ΛΑΜΣ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι επτά(7) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1ος ΑΓΩΝΑΣ – 07-08 Μαρτίου (ΛΑΜΣ)
2ος ΑΓΩΝΑΣ – 28-29 Μαρτίου (ΣΜΑΒ)
3ος ΑΓΩΝΑΣ – 09-10 Μαΐου (ΣΜΑΚ)
4ος ΑΓΩΝΑΣ – 30-31 Μαΐου (ΑΛΕΞ)
5ος ΑΓΩΝΑΣ – 05-06 Σεπτεμβρίου (ΟΦΑ Δράμας)
6ος ΑΓΩΝΑΣ – 26-27 Σεπτεμβρίου (ΧΩΜΑ)
7ος ΑΓΩΝΑΣ – 31-01 Νοεμβρίου (ΛΑΜΣ)

Πηγή : ΟΜΑΕ-ΕΠΑ